Operation Dagsverke

Utbildning Silverdal är även i år aktiva inom projektet Operation Dagsverke.

I år samlar vi in pengar till UNICEFs utbildningsprojekt i Tanzania där vi förbättrar tillgången till vatten och toaletter på skolorna.

IMG_1363Förra veckan hade vi besök av några elever från Tanzania.

Den 17 april deltog några elever från vår skola i Operation Dagsverkes konferens., Inti, Charlie och Busra.

IMG_1400

IMG_1416

Konferensen var en inspirerande heldag för elever och lärare som deltar i Operation Dagsverke.

Konferensen är en möjlighet att träffa andra elever och lärare runt om i Sverige som är intresserade av globala frågor. Vi fick bland annat besök av eleverna Graca och Irene från Tanzania dit årets insamlade medel går. De berättade om hur deras vardag ser ut och vad Operation Dagsverke gör för skillnad för skolorna i Tanzania.

Vi är även extra glada över årets externa föreläsare: Negin Azimi. Negin utsågs bland annat till Sveriges ungdomsentreprenör 2014. Hon berättade om sin resa från att inte känna sig inkluderad i samhället till att göra det hon drömmer om som 16-åring. Om vikten av att engagera sig och att vara en del av förändringen framåt.

Vår skola kommer att ha en Operation dagsverke-dag tisdag den 19 maj.